Right To Information

ANNEXURE - III

INSTITUTE OF HOTEL MANAGEMENT,
CATERING TECHNOLOGY & APPLIED NUTRITION, KOLKATA
DIRECTORY OF ACADEMIC, ADMINISTRATIVE AND OPERATIONAL STAFF

Administrative Staff

SL. NO. Name
Designation
1. Mr. Nisheeth Srivastava Principal / Secretary
2. Mr. Asish Mitra Administrative Officer
3. Mr. Sreekumar Chatterjee Office Superintendent
4. Mr. Jyotirmoy Sardar Accountant
5. Ms. Srabonee Mitra P.A to Principal
6. Ms. Mahua Roy Librarian
7. Mr. Shyamal Baran Das Upper Division Clerk
8. Mrs. Rinku Chattopadhyay Upper Division Clerk
9. Mr. Souvic Saha Upper Division Clerk
10. Mr. Kundan Kar Upper Division Clerk
11. Mr. Swapnamoy Datta Stenographer
12. Mr. Manas Kumar Dutta Lower Division Clerk
13. Mr. Shawan banerjee Lower Division Clerk
14. Mr. Swapan Kumar Haldar MF / CT

Academic Staff

SL. NO. Name Designation
1. Mr. Debasis Das Head Of Department
2. Mr. Amitava Kumar Sen Head Of Department
3. Mr. Bonophool Banerjee Head Of Department
4. Mr. Soumitra Saha Sr. Lecturer -cum- Sr. Instructor
5. Mr. Ashok Kumar Prasad Sr. Lecturer -cum- Sr. Instructor
6. Mrs. Rita Mitra Sr. Lecturer -cum- Sr. Instructor
7. Mrs. Sudipta Saha Gure Lecturer -cum- Instructor
8. Mr. Sourabh Halder Lecturer -cum- Instructor
9. Ms. Shuchi Gothi Lecturer -cum- Instructor
10. Mr. Swarup Saha Lecturer -cum- Instructor
11. Mr. Ganesh Chandra Bhatta Lecturer -cum- Instructor
12.. Mr. Mainak Sarkar Lecturer -cum- Instructor
13. Mr. Silajit Ghosh Lecturer -cum- Instructor
14. Mr. Arijit Mitra Lecturer -cum- Instructor
15. Ms. Pooja Biswas Assistant Lecturer -cum- Assistant Instructor
16. Mr. Santanu Gain Assistant Lecturer -cum- Assistant Instructor
17. Mr. Subhadip Saha Assistant Lecturer -cum- Assistant Instructor
18. Mr. Shane Joseph Assistant Lecturer -cum- Assistant Instructor
19. Mr. Samuel Labher Assistant Lecturer -cum- Assistant Instructor
20. Mr. Yamin Khan Siddiqui Assistant Lecturer -cum- Assistant Instructor
21. Ms. Sohini Basu Assistant Lecturer -cum- Assistant Instructor
22. Ms. Parijat Bose Assistant Lecturer -cum- Assistant Instructor
23. Mr. Sudhir Kumar Singh Assistant Lecturer -cum- Assistant Instructor

Operational Staff

SL. NO. Name
Designation
1. Mr. Samir Kumar Das Record Sorter
2. Mr. Lajya Ram Balmiki Driver Grade - II
3. Mr. Arun Das Lab Attendant
4. Mr. Ramkishan Dhanuk Lab Attendant
5. Mr. Jagadish Balmiki Lab Attendant
6. Mr. Bimal Prasad Attendant
7. Mr. Rajkishore Dhanuk Attendant
8. Mr. Gopal Prasad Dhanuk Attendant
9. Mr. Laxmikanto Naskar Attendant
10. Mr. Tarachand Tudu Attendant
11. Mr. Rohini Sardar Attendant
12. Mr. Aloke Chakraborty Electrician / Pumpman
13. Mr. Ajit Kumar Das Technician